Meble ogrodowe wykonane samodzielnie to powód do dumy każdego właściciela ogrodu. Dlaczego? Ponieważ są bardzo oryginalne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób można samodzielnie zrobić meble ogrodowe? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście. Nie zniechęcajcie się, ponieważ to naprawdę nie jest takie trudne jak Wam się wydaje.

Meble ogrodowe wykonane z drewna

Zacznijmy od tego, w jaki sposób można wykonać ławki oraz stoły ogrodowe z drewna. Są to elementy wyposażenie najbardziej potrzebne podczas grilla czy spotkań towarzyskich z rodziną lub przyjaciółmi. Na początek warto zaopatrzyć się w proste i ładne deski. Najlepiej zamówić je w tartaku, ponieważ to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Jeśli zdecydujecie się na drewno dębowe to konieczne jest obranie całej kory. Następnym krokiem jest bardzo staranne i dokładne wyszlifowanie wszystkich desek. Kolejnym zadaniem jest ich odpowiednie przycinanie. Gotowe deski należy bardzo mocno poskręcać śrubami. W ten oto prosty i szybko sposób powstanie stół oraz ławki. Meble warto pomalować koloryzującym impregnatem. Nie można zapomnieć o ochronie drewna. Do tego celu konieczne będzie pokrycie mebli bezbarwnym lakierem. I takie są właśnie idealne drewniane meble do ogrodu.

Z drewna można również wykonać huśtawkę. W jaki sposób? Bardzo prosto! Siedzisko robimy, tak jak w przypadku ławki, z desek, które zostaną odpowiednio do tego celu przygotowane – oszlifowane i lakierowane. Następnie mocujemy je na płaskowniku. Warto pamiętać o tym, że potrzebne będą dębowe bale, z których powstanie bezpieczna konstrukcja nośna huśtawki oraz poręcze do siedziska. Wykonana w ten sposób huśtawka nie dość, że sprawi ogromną radość dzieciom oraz dorosłym, to będzie piękną ozdobą każdego ogrodu.

Wyjątkowe meble z drewnianych palet

Ogromną popularnością cieszą się meble do ogrodu, które są wykonane z palet. Może się zdziwicie, ale z nich można zrobić absolutnie wszystko. Podstawą jest to, aby je odpowiednio przygotować do dalszej obróbki. W jaki sposób?

1. Po pierwsze, należy je naprawić jeśli bierzemy pod uwagę palety używane. Naprawa polega na wymianie wszystkich elementów, które uległy niszczeniu lub są w jakiś sposób nadgięte. Co w sytuacji, gdy nie mamy żadnej części zamiennej? Nic strasznego! Czasami mebel bez jednej deski może wyglądać jeszcze ciekawiej i oryginalniej.

2. Po drugie, wygładzamy powierzchnię palety poprzez szlifowanie. Warto wiedzieć, że palety są zbudowane z elementów drewnianych o niewygładzonej powierzchni. Taki materiał może kaleczyć, pozostawiać drzazgi w ciele lub niszczyć ubrania. Jest więc niebezpieczny. Szlifować możemy przy pomocy szlifierki. Nie poleca się papieru ściernego, gdyż jest to metoda bardzo czasochłonna i mało dokładna. Warto również zwrócić uwagę, że na gładkich deskach farba będzie się lepiej trzymała.

3. Ostatnim krokiem jest malowanie. drewnianą powierzchnię, która ostała oszlifowana, należy najpierw wyczyścić i osuszyć. Do malowania można używać farby do drewna lub różnego rodzaju impregnatów czy nawet bejcy. Każdą paletę należy pozostawić do wyschnięcia na przynajmniej jedną dobę. Następnie zostanie już tylko łączenie elementów. Potrzebne będą: wkrętarka, obcęgi, śruby, wkręty i metalowe łączniki.

Co możemy wyczarować z palet?

– stoliki i ławy – aby powstał najprostszy stolik lub ława wystarczy połączyć ze sobą kilka palet. Ich podstawę warto zabezpieczyć przed gniciem, np. przykręcając ochronne zaolejowane wcześniej belki lub kółka. W miejscach pomiędzy belkami można nawet zainstalować szuflady pozyskane ze starego regału. W ten sposób uzyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania drobiazgów, książek czy dziecięcych zabawek.
– siedzisko – jest to miejsca siedzące, które można dać koło stolika lub ławy. Można budować meble nawet z najmniejszych palet, które przypominają kształtem pufy, fotele z oparciami lub ławy. Co robić, aby wykonane w ten sposób meble ogrodowe były wygodniejsze i lepiej wyglądały? Można na nich umieścić duże poduszki. Warto dodać, że takie poduszki ogrodowe specjalnie dostosowane na palet można kupić w większości sklepów z wyposażeniem wnętrz.
– leżak – bardzo prosty leżak powstanie przez połączenie ze sobą dwóch lub trzech palet. Wykonywany przez nas leżak może mieć oparcie jeśli trzecią paletę pozbawimy części desek i przytwierdzimy ją do do dwóch pozostałych, które tworzą podstawę pod ostrym kątem. Aby leżak był bardziej przytulny i komfortowy, warto doposażyć go w miękkie poduszki lub pokrowiec wykorzystany po starych leżakach.
– miejsce na donice – palety postawione pionowo mogą pełnić funkcję kwietnika do którego wkładamy doniczki z kwiatami lub ziołami. Sprawią, że ogród będzie kolorowy i bardziej przyjemny.
– taras – łącząc wiele palet o tych samych rozmiarach można stworzyć prowizoryczny taras. Warto przy tym pamiętać aby zabezpieczyć przed gniciem drewno, które ma kontakt z podłożem. Teren, na którym będzie znajdował się drewniany taras z palet powinien być maksymalnie wyrównany. Dla zachowania estetyki, warto pod tym tarasem położyć agrowłókninę lub inny dostępny na rynku materiał, który znacząco ogranicza rozwój chwastów. Dzięki takiemu rozwiązaniu chwasty nie będą wyrastały poprzez szczeliny miedzy deskami. Nie należy również oszczędzać na łącznikach drewna, najlepiej używać ich po kilka, aby taras był jak najbardziej stabilny.

Po analizie powyższego tekstu można stwierdzić, że wykonanie mebli z drewna jest naprawdę bardzo proste. Te meble do ogrodu sprawią, że będzie on bardzo wyjątkowy, a zarazem nowoczesny.